  • 72V70210DA
72V70210DA
advertisement
Manufacturer No:
72V70210DA
HK JDW NO:
668-72V70210DA
Package:
144-LQFP
Datasheet:
72V70210DA
Description:
3V~3.6V 72V70210 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70210DA Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 144-LQFP.It is packaged according to the Tray method.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.If the operating temperature is maintained at -40°C~85°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.With a supply voltage of 3V~3.6V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Several applications are possible for 72V series multiplexers.The base part number is 72V70210, which can also be used to find its logic switch related parts.
72V70210DA Features
Supplied in the 144-LQFP package
72V70210DA Applications
  • D/A converters
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Electronically controlled engine system
  • Small scale TV wall
  • Decimal decoder
  • Electronics industry
  • LVDS
  • Speed control of medern motors
  • Encrypted communications system
  • VGA
Step5Bar-code shipping tag
72V70210DA
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V