  • 72V3690L15PFI
72V3690L15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V3690L15PFI
HK JDW NO:
668-72V3690L15PFI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3690L15PFI
Description:
72V3690 FIFO memory IC72V Series 1.125M 32K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V3690L15PFI Overview
The 128-LQFP package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tray .There is a 1.125M 32K x 36 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is advisable to regulate the temperature to -40°C~85°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.A component in the 72V series, this is an memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 40mA .In addition, it is among the members of the 72V3690 family.
72V3690L15PFI Features
1.125M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3690
72V3690L15PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3690L15PFI FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Data communications
  • Wireless
  • PC peripheral
  • Event Recorder
  • Queues for communication systems
  • Alarm System
  • Tape controllers
  • Programmable Logic Controller
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
72V3690L15PFI
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3690
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    1.125M 32K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz