  • 72V3680L7-5PFI8
72V3680L7-5PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3680L7-5PFI8
HK JDW NO:
668-72V3680L7-5PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3680L7-5PFI8
Description:
FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3680L7-5PFI8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 128-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 576K 16K x 36 memory.It is recommended that the temperature be regulated to -40°C~85°C to ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.This memory logic is part of the 72V series.There is a maximum operating current of 40mA in memory IC's supply.
72V3680L7-5PFI8 Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
72V3680L7-5PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3680L7-5PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Video time base correction
  • HDD
  • Programmable Logic Controller
  • Character generators
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Extended product-change notification
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Event Recorder
  • Video Processing
Step5Bar-code shipping tag
72V3680L7-5PFI8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz