  • 72V3680L7-5PFI
72V3680L7-5PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V3680L7-5PFI
HK JDW NO:
668-72V3680L7-5PFI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3680L7-5PFI
Description:
72V3680 FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3680L7-5PFI Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tray cases.A FIFO chip's memory is 576K 16K x 36 , which may be used to store applications and data.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .It is a component from the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 40mA .Memory IC belongs to the 72V3680 family.
72V3680L7-5PFI Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3680
72V3680L7-5PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3680L7-5PFI FIFOs Memory applications.
  • Smart Meter
  • Magnetic memories
  • Game Controller
  • Notebook
  • IP Radio
  • Cameras
  • Game Consoles
  • Medical Monitoring Device
  • Queues for communication systems
  • Communications Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V3680L7-5PFI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3680
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz