  • 72V3680L6PFG
72V3680L6PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V3680L6PFG
HK JDW NO:
668-72V3680L6PFG
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3680L6PFG
Description:
72V3680 FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3680L6PFG Overview
FIFO memory chip can be found in the 128-LQFP package.It comes in a Tray package.Apps and data can be stored in the 576K 16K x 36 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .A component in the 72V series, this is an memory logic.In this case, the FIFO's maximum supply current is 40mA .FIFO's FIFO's maximumMemory IC belongs to the family of 72V3680 .
72V3680L6PFG Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3680
72V3680L6PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3680L6PFG FIFOs Memory applications.
  • Data communications
  • TVs
  • MP3 Interface for Automobile
  • Communications Systems
  • Fabrication Site
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • HDD
  • Consumer Systems
  • High-speed disk
  • Laser Receiver System
Step5Bar-code shipping tag
72V3680L6PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3680
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz