  • 72V3660L6PFG8
72V3660L6PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V3660L6PFG8
HK JDW NO:
668-72V3660L6PFG8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3660L6PFG8
Description:
72V3660 FIFO memory IC72V Series 144K 4K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3660L6PFG8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 128-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .There is a memory of 144K 4K x 36 available for storing data and applications.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.It is a member of the 72V series .In this case, the FIFO's maximum supply current is 40mA .FIFO's FIFO's maximumThe 72V3660 family of objects contains it.
72V3660L6PFG8 Features
144K 4K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3660
72V3660L6PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3660L6PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Laser Receiver System
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Data communications
  • Consumer Systems
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Game Consoles
  • Desktop Computers
  • Notebook
  • Emulators
  • High-speed graphics pixel buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V3660L6PFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3660
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 4K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz