  • 72V3642L10PFG
72V3642L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V3642L10PFG
HK JDW NO:
668-72V3642L10PFG
Package:
120-LQFP
Datasheet:
72V3642L10PFG
Description:
72V3642 FIFO memory IC72V Series 72k 1k x 36 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V3642L10PFG Overview
This package is included in 120-LQFP .You'll find it packaged in the shape of a Tray .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 72k 1k x 36 x 2 in their memory.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.It is a component from the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 400mA .A member of the 72V3642 family, it has the following characteristics.
72V3642L10PFG Features
72k 1k x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3642
72V3642L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3642L10PFG FIFOs Memory applications.
  • Disk Controllers
  • Switches
  • Character generators
  • Data communications
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Networking
  • Digital buffering
  • Communications Systems
  • Computer Systems
  • Data
Step5Bar-code shipping tag
72V3642L10PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3642
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    72k 1k x 36 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz