72V3641L20PQF
72V3641L20PQF
668-72V3641L20PQF
132-BQFP Bumpered
72V3641 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 3612ns
Purchasing and Inquiry
72V3641L20PQF Overview
132-BQFP Bumpered is the package in which FIFO memory chip is contained.There's a Tray on the package.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 36K 1K x 36 memory.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The 72V series includes this memory logic.It has a maximum operating supply current of 400μA .The 72V3641 family of integers consists of this type.
72V3641L20PQF Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3641
72V3641L20PQF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3641L20PQF FIFOs Memory applications.
- Extended product life cycle
- Portable Information Devices
- Telecommunication
- Magnetic memories
- Data communications
- SPI Bus Flash Memory Devices
- Video time base correction
- SPI Bus Flash Memory Device
- Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
- Digital buffering
Package
72V3641L20PQF
Renesas Electronics America668-72V82L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V83L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V84L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V85L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYF2072V33L-100BGXI209-BGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYF0072V18L-133BGXI209-BGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4225-15AC64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4235V-15ASC64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4201V-15AXC32-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4211V-15AXI32-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4285V-15ASXI64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4285V-15ASXC64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC40105D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7202LA15SOGI28-SOIC (0.345, 8.77mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7201LA15SOGI828-SOIC (0.345, 8.77mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7200L15SOGI828-SOIC (0.345, 8.77mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4291V-15JXC32-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V81L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7280L12PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7281L12PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare