  • 72V3640L7-5PFI8
72V3640L7-5PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3640L7-5PFI8
HK JDW NO:
668-72V3640L7-5PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3640L7-5PFI8
Description:
FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3640L7-5PFI8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 128-LQFP package.There's a Tape & Reel (TR) on the package.The FIFO chips have a memory of 36K 1K x 36 that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.The 72V series contains this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.
72V3640L7-5PFI8 Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
72V3640L7-5PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3640L7-5PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Fabrication Site
  • A/D output buffers
  • Video Processing
  • Desktop Computers
  • Magnetic memories
  • Temporary storage elements
  • HDD
  • Character generators
  • Battery Charger
  • Emulators
Step5Bar-code shipping tag
72V3640L7-5PFI8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 1K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz