  • 72V3640L7-5PFI
72V3640L7-5PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V3640L7-5PFI
HK JDW NO:
668-72V3640L7-5PFI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3640L7-5PFI
Description:
72V3640 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3640L7-5PFI Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.There's a Tray on the package.Apps and data can be stored in the 36K 1K x 36 memory of the FIFO chip.It is advisable to regulate the temperature to -40°C~85°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.A component in the 72V series, this is an memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 40mA .In addition, it is among the members of the 72V3640 family.
72V3640L7-5PFI Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3640
72V3640L7-5PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3640L7-5PFI FIFOs Memory applications.
  • Buses
  • Fabrication Site
  • Industrial Systems
  • Network switching/routing
  • Test site
  • Character generators
  • Routers
  • Emulators
  • Communications
  • IP Camera Buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V3640L7-5PFI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3640
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 1K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz