  • 72V3640L6BB8
72V3640L6BB8
advertisement
Manufacturer No:
72V3640L6BB8
HK JDW NO:
668-72V3640L6BB8
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3640L6BB8
Description:
72V3640 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3640L6BB8 Overview
The 144-BGA package contains FIFO memory chip.It comes in a Tape & Reel (TR) package.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 36K 1K x 36 , which can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series includes this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 40mA .Memory IC belongs to the 72V3640 family.
72V3640L6BB8 Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3640
72V3640L6BB8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3640L6BB8 FIFOs Memory applications.
  • One assembly
  • Data communications
  • Signal processing
  • HDD
  • Cardiac Monitoring Device
  • Routers
  • Event Recorder
  • Laser Receiver System
  • Emulators
  • Down-Hole Energy Drilling
Step5Bar-code shipping tag
72V3640L6BB8
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3640
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 1K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz