  • 72V3622L15PFGI
72V3622L15PFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V3622L15PFGI
HK JDW NO:
668-72V3622L15PFGI
Package:
120-LQFP
Datasheet:
72V3622L15PFGI
Description:
72V3622 FIFO memory IC72V Series 18K 256 x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V3622L15PFGI Overview
FIFO memory chip is contained in the 120-LQFP package.It comes in a Tray package.The FIFO chips have a memory of 18K 256 x 36 x 2 that can be used to store applications and data.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.It is a member of the 72V series .There is a FIFO's maximum operating supply current of 400mA .I believe it belongs to the 72V3622 family of numbers.
72V3622L15PFGI Features
18K 256 x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3622
72V3622L15PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3622L15PFGI FIFOs Memory applications.
  • Data communications
  • MP3 Interface for Automobile
  • Extended product life cycle
  • Measurement Equipment
  • Rate buffers
  • Multi-stage synchronizer
  • Telecommunication
  • Computers
  • Extended product-change notification
  • Microprogramming
Step5Bar-code shipping tag
72V3622L15PFGI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3622
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    18K 256 x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz