  • 72V36110L6PFG8
72V36110L6PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V36110L6PFG8
HK JDW NO:
668-72V36110L6PFG8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
Description:
FIFO memory IC72V Series 4.7M 131K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V36110L6PFG8 Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 4.7M 131K x 36 that can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.A component in the 72V series, this is an memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.
72V36110L6PFG8 Features
4.7M 131K x 36 memory size
72V series
72V36110L6PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36110L6PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Data communications
  • Transistors
  • Video
  • PC peripheral
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Test site
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Emulators
  • Character generators
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
72V36110L6PFG8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.7M 131K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz