  • 72V36100L7-5PF8
72V36100L7-5PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V36100L7-5PF8
HK JDW NO:
668-72V36100L7-5PF8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V36100L7-5PF8
Description:
72V36100 FIFO memory IC72V Series 2.25M 64K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V36100L7-5PF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 128-LQFP .It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 2.25M 64K x 36 that can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.It is a member of the 72V series .There is a maximum operating current of 40mA in memory IC's supply.Memory IC belongs to the 72V36100 family.
72V36100L7-5PF8 Features
2.25M 64K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36100
72V36100L7-5PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36100L7-5PF8 FIFOs Memory applications.
  • Battery Charger
  • Character generators
  • High-speed disk
  • Consumer
  • Cameras
  • MP3 Interface for Automobile
  • Computer networks
  • Measurement Equipment
  • TVs
  • Analog-to-digital converters
Step5Bar-code shipping tag
72V36100L7-5PF8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36100
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    2.25M 64K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz