  • 72V293L7-5PF8
72V293L7-5PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V293L7-5PF8
HK JDW NO:
668-72V293L7-5PF8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V293L7-5PF8
Description:
72V293 FIFO memory IC72V Series 1.125M 64K x 18 128K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V293L7-5PF8 Overview
80-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.There is a 1.125M 64K x 18 128K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.It is a component from the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .The 72V293 family contains this item.
72V293L7-5PF8 Features
1.125M 64K x 18 128K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V293
72V293L7-5PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V293L7-5PF8 FIFOs Memory applications.
  • Medical Monitoring Device
  • Firmware loaders
  • Buses
  • Disk Controllers
  • Queues for communication systems
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Data
  • Consumer
  • Industrial Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V293L7-5PF8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Supplier Device Package
    80-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V293
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18 128K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz