  • 72V293L7-5BC
72V293L7-5BC
advertisement
Manufacturer No:
72V293L7-5BC
HK JDW NO:
668-72V293L7-5BC
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V293L7-5BC
Description:
72V293 FIFO memory IC72V Series 1.125M 64K x 18 128K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V293L7-5BC Overview
This package is included in 100-LBGA .Tray case is used for packaging.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 1.125M 64K x 18 128K x 9 .A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.It is part of the 72V series of memory logics.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 35mA .A member of the 72V293 family, it has the following characteristics.
72V293L7-5BC Features
1.125M 64K x 18 128K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V293
72V293L7-5BC Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V293L7-5BC FIFOs Memory applications.
  • MP3 Interface for Automobile
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Network switching/routing
  • GPS Offender Tracking
  • Communications Systems
  • Buses
  • Transistors
  • Communications
  • Extended product life cycle
  • Multi-stage synchronizer
Step5Bar-code shipping tag
72V293L7-5BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V293
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18 128K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz