  • 72V291L10TFG
72V291L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V291L10TFG
HK JDW NO:
668-72V291L10TFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V291L10TFG
Description:
72V291 FIFO memory IC72V Series 1.125M 128K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V291L10TFG Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.There's a Tray on the package.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 1.125M 128K x 9 memory.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.This memory logic is part of the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 55mA .In addition, it is among the members of the 72V291 family.
72V291L10TFG Features
1.125M 128K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V291
72V291L10TFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V291L10TFG FIFOs Memory applications.
  • One assembly
  • Code converters
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Extended product-change notification
  • Consumer Systems
  • Data
  • Transistors
  • Disk Controllers
  • IP Camera Buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V291L10TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V291
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    1.125M 128K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz