  • 72V285L15PFGI
72V285L15PFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V285L15PFGI
HK JDW NO:
668-72V285L15PFGI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
FIFO memory IC72V Series 1.125M 64K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V285L15PFGI Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.It's packaged in the shape of a Tray .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 1.125M 64K x 18 memory.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series comprises this memory logic.A maximum operating supply current of 60mA is provided by this FIFO products.
72V285L15PFGI Features
1.125M 64K x 18 memory size
72V series
72V285L15PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V285L15PFGI FIFOs Memory applications.
  • Routers
  • Multimedia
  • Smart Meter
  • Switches
  • Computer networks
  • Medical Monitoring Device
  • Look-up Tables
  • Extended product-change notification
  • Test Equipment
  • Down-Hole Energy Drilling
Step5Bar-code shipping tag
72V285L15PFGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz