  • 72V281L10TF8
72V281L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V281L10TF8
HK JDW NO:
668-72V281L10TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V281L10TF8
Description:
72V281 FIFO memory IC72V Series 576K 64K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V281L10TF8 Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .There is a 576K 64K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.It belongs to the 72V series of memory logics.There is a FIFO's maximum operating supply current of 55mA .The 72V281 family of integers consists of this type.
72V281L10TF8 Features
576K 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V281
72V281L10TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V281L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Rate buffers
  • Communications
  • MP3 Interface for Automobile
  • TVs
  • Code converters
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Switches
  • Microprogramming
  • Routers
  • Laser Receiver System
Step5Bar-code shipping tag
72V281L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V281
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    576K 64K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz