  • 72V271LA20TF
72V271LA20TF
advertisement
Manufacturer No:
72V271LA20TF
HK JDW NO:
668-72V271LA20TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V271LA20TF
Description:
72V271 FIFO memory IC72V Series 288K 32K x 912ns
Purchasing and Inquiry
72V271LA20TF Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.The package comes in a case of Tray .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 288K 32K x 9 memory.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.This memory logic is part of the 72V series.A maximum operating supply current of 55mA is provided by this FIFO products.In terms of its family, it is part of the 72V271 family.
72V271LA20TF Features
288K 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V271
72V271LA20TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V271LA20TF FIFOs Memory applications.
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Cardiac Monitoring Device
  • Character generators
  • High-speed disk
  • Temporary storage elements
  • Data communications
  • Transistors
  • Code converters
  • Consumer Systems
  • Analog-to-digital converters
Step5Bar-code shipping tag
72V271LA20TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V271
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    288K 32K x 9
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz