  • 72V271LA15TF
72V271LA15TF
advertisement
Manufacturer No:
72V271LA15TF
HK JDW NO:
668-72V271LA15TF
Datasheet:
72V271LA15TF
Description:
72V271 FIFO memory IC72V Series 288K 32K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V271LA15TF Overview
64-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tray .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 288K 32K x 9 , which can be used to store applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The 72V series includes this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 55mA .I believe it belongs to the 72V271 family of numbers.
72V271LA15TF Features
288K 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V271
72V271LA15TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V271LA15TF FIFOs Memory applications.
  • Microprogramming
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Network bridges
  • Test Equipment
  • Switches
  • Desktop Computers
  • PC peripheral
  • Event Recorder
  • Telecommunication
  • Computer networks
Step5Bar-code shipping tag
72V271LA15TF
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V271
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    288K 32K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz