  • 72V271LA10PF
72V271LA10PF
advertisement
Manufacturer No:
72V271LA10PF
HK JDW NO:
668-72V271LA10PF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V271LA10PF
Description:
72V271 FIFO memory IC72V Series 288K 32K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V271LA10PF Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tray .There is a 288K 32K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The memory logic belongs to the series 72V .Memory IC's maximum operating supply current is 55mA .This object belongs to the family 72V271 .
72V271LA10PF Features
288K 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V271
72V271LA10PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V271LA10PF FIFOs Memory applications.
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Game Consoles
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Routers
  • IP Camera Buffer
  • Product traceability
  • A/D output buffers
  • Portable Information Devices
  • One assembly
  • Switches
Step5Bar-code shipping tag
72V271LA10PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V271
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    288K 32K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz