  • 72V265LA15TFGI8
72V265LA15TFGI8
advertisement
Manufacturer No:
72V265LA15TFGI8
HK JDW NO:
668-72V265LA15TFGI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V265LA15TFGI8
Description:
72V265 FIFO memory IC72V Series 288K 16K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V265LA15TFGI8 Overview
64-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 288K 16K x 18 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to -40°C~85°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.The 72V series includes this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 55mA .In addition, it is among the members of the 72V265 family.
72V265LA15TFGI8 Features
288K 16K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V265
72V265LA15TFGI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V265LA15TFGI8 FIFOs Memory applications.
  • Character generators
  • Queues for communication systems
  • Network switching/routing
  • Notebook
  • IP Camera Buffer
  • Video Processing
  • A/D output buffers
  • Data communications
  • Test Equipment
  • Temporary storage elements
Step5Bar-code shipping tag
72V265LA15TFGI8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V265
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    288K 16K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz