  • 72V263L7-5PFI8
72V263L7-5PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V263L7-5PFI8
HK JDW NO:
668-72V263L7-5PFI8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
Description:
FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 18 16K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V263L7-5PFI8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 80-LQFP package.Tape & Reel (TR) case is used for packaging.There is a 144K 8K x 18 16K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to -40°C~85°C for reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.Operating voltage is 3.15V~3.45V .The memory logic belongs to the series 72V .In this case, the FIFO's maximum supply current is 35mA .FIFO's FIFO's maximum
72V263L7-5PFI8 Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
72V series
72V263L7-5PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V263L7-5PFI8 FIFOs Memory applications.
  • HDD
  • Alarm System
  • Digital buffering
  • Notebook
  • IP Camera Buffer
  • Test Equipment
  • Measurement Equipment
  • Portable Information Devices
  • Optical memories
  • Controlled baseline
Step5Bar-code shipping tag
72V263L7-5PFI8
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    144K 8K x 18 16K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz