  • 72V263L7-5BCGI
72V263L7-5BCGI
advertisement
Manufacturer No:
72V263L7-5BCGI
HK JDW NO:
668-72V263L7-5BCGI
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V263L7-5BCGI
Description:
72V263 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 18 16K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V263L7-5BCGI Overview
The 100-LBGA package contains FIFO memory chip.There is a case Tray in which it is packaged.A memory of 144K 8K x 18 16K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series contains this memory logic.35mA is the FIFO's maximum operating supply current.Memory IC belongs to the 72V263 family.
72V263L7-5BCGI Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V263
72V263L7-5BCGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V263L7-5BCGI FIFOs Memory applications.
  • Data communications
  • Test site
  • Laser Receiver System
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • IP Radio
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Desktop Computers
  • Data
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
Step5Bar-code shipping tag
72V263L7-5BCGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V263
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    144K 8K x 18 16K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz