  • 72V261LA20TF8
72V261LA20TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V261LA20TF8
HK JDW NO:
668-72V261LA20TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V261LA20TF8
Description:
72V261 FIFO memory IC72V Series 144K 16K x 912ns
Purchasing and Inquiry
72V261LA20TF8 Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.There's a Tape & Reel (TR) on the package.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 144K 16K x 9 , which can be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.It is part of the 72V series of memory logics.A FIFO's maximum operating supply current of 55mA is available.The 72V261 family of integers consists of this type.
72V261LA20TF8 Features
144K 16K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V261
72V261LA20TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V261LA20TF8 FIFOs Memory applications.
  • Communications
  • IP Camera Buffer
  • Microprogramming
  • Network switching/routing
  • Extended product life cycle
  • Routers
  • Rate buffers
  • Video time base correction
  • Desktop Computers
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
Step5Bar-code shipping tag
72V261LA20TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V261
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    144K 16K x 9
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz