  • 72V261LA10TF
72V261LA10TF
advertisement
Manufacturer No:
72V261LA10TF
HK JDW NO:
668-72V261LA10TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V261LA10TF
Description:
72V261 FIFO memory IC72V Series 144K 16K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V261LA10TF Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.There is a case Tray in which it is packaged.There is a memory of 144K 16K x 9 available for storing data and applications.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.It is a member of the 72V series .55mA is the FIFO's maximum operating supply current.This object belongs to the family 72V261 .
72V261LA10TF Features
144K 16K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V261
72V261LA10TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V261LA10TF FIFOs Memory applications.
  • Controlled baseline
  • Video time base correction
  • Character generators
  • Transistors
  • Network bridges
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Wireless
  • Communications
  • Routers
  • Product traceability
Step5Bar-code shipping tag
72V261LA10TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V261
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    144K 16K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz