  • 72V255LA15PFI
72V255LA15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V255LA15PFI
HK JDW NO:
668-72V255LA15PFI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V255LA15PFI
Description:
72V255 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V255LA15PFI Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tray .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 144K 8K x 18 .It is recommended that the temperature be regulated to -40°C~85°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.A component in the 72V series, this is an memory logic.There is a maximum operating current of 55mA in memory IC's supply.The 72V255 family of objects contains it.
72V255LA15PFI Features
144K 8K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V255
72V255LA15PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V255LA15PFI FIFOs Memory applications.
  • Game Controller
  • Fabrication Site
  • Address mapping
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Alarm System
  • Event Recorder
  • Portable Information Devices
  • Queues for communication systems
  • Character generators
  • Analog-to-digital converters
Step5Bar-code shipping tag
72V255LA15PFI
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V255
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    144K 8K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz