  • 72V253L6BCG
72V253L6BCG
advertisement
Manufacturer No:
72V253L6BCG
HK JDW NO:
668-72V253L6BCG
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V253L6BCG
Description:
72V253 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 18 8K x 94ns
Purchasing and Inquiry
72V253L6BCG Overview
The 100-LBGA package contains FIFO memory chip.In the shape of a Tray , it's packaged.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 72K 4K x 18 8K x 9 in their memory.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .It is mounted in the Surface Mount position.It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.The 72V series includes this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .Memory IC belongs to the 72V253 family.
72V253L6BCG Features
72K 4K x 18 8K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V253
72V253L6BCG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V253L6BCG FIFOs Memory applications.
  • Event Recorder
  • Computers
  • Cardiac Monitoring Device
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Consumer
  • Fabrication Site
  • Network switching/routing
  • Data-acquisition systems
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Down-Hole Energy Drilling
Step5Bar-code shipping tag
72V253L6BCG
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V253
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    72K 4K x 18 8K x 9
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz