  • 72V251L10PFG
72V251L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V251L10PFG
HK JDW NO:
668-72V251L10PFG
Package:
32-LQFP
Datasheet:
72V251L10PFG
Description:
72V251 FIFO memory IC72V Series 72K 8K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V251L10PFG Overview
The 32-LQFP package contains FIFO memory chip.There's a Tray on the package.A memory of 72K 8K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .Operating voltage is 3V~3.6V .The 72V series comprises this memory logic.20mA is the FIFO's maximum operating supply current.The 72V251 family of integers consists of this type.
72V251L10PFG Features
72K 8K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V251
72V251L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V251L10PFG FIFOs Memory applications.
  • IP Radio
  • Battery Charger
  • Multimedia
  • Network switching/routing
  • Rate buffers
  • Signal processing
  • Queues for communication systems
  • PC peripheral
  • A/D output buffers
  • Test site
Step5Bar-code shipping tag
72V251L10PFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Supplier Device Package
    32-TQFP (7x7)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V251
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    72K 8K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz