  • 72V245L15TF
72V245L15TF
advertisement
Manufacturer No:
72V245L15TF
HK JDW NO:
668-72V245L15TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V245L15TF
Description:
72V245 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V245L15TF Overview
FIFO memory chip is contained in the 64-LQFP package.In the shape of a Tray , it's packaged.A FIFO chip's memory is 72K 4K x 18 , which may be used to store applications and data.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The memory logic belongs to the series 72V .It has a maximum operating supply current of 30mA .The 72V245 family contains this item.
72V245L15TF Features
72K 4K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V245
72V245L15TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V245L15TF FIFOs Memory applications.
  • Computers
  • Industrial Systems
  • Signal processing
  • Portable Information Devices
  • Look-up Tables
  • Cardiac Monitoring Device
  • Networking
  • Optical memories
  • IP Camera Buffer
  • A/D output buffers
Step5Bar-code shipping tag
72V245L15TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V245
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    72K 4K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz