  • 72V245L15PFI8
72V245L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V245L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V245L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V245L15PFI8
Description:
72V245 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V245L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 64-LQFP package.Tape & Reel (TR) case is used for packaging.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 72K 4K x 18 in their memory.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .It is mounted in the Surface Mount position.A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The memory logic belongs to the series 72V .30mA is memory IC's maximum operating supply current.The 72V245 family of objects contains it.
72V245L15PFI8 Features
72K 4K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V245
72V245L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V245L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Consumer
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Firmware loaders
  • HDD
  • IP Radio
  • PC peripheral
  • Test site
  • Tape controllers
  • Video time base correction
  • Digital buffering
Step5Bar-code shipping tag
72V245L15PFI8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V245
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    72K 4K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz