  • 72V243L7-5PF8
72V243L7-5PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V243L7-5PF8
HK JDW NO:
668-72V243L7-5PF8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V243L7-5PF8
Description:
72V243 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 18 4K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V243L7-5PF8 Overview
The 80-LQFP package contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .There is a memory of 36K 2K x 18 4K x 9 available for storing data and applications.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.It is a component from the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .The 72V243 family contains this item.
72V243L7-5PF8 Features
36K 2K x 18 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V243
72V243L7-5PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V243L7-5PF8 FIFOs Memory applications.
  • Computer Systems
  • High-speed disk
  • Networking
  • Data-acquisition systems
  • Video time base correction
  • Cameras
  • Measurement Equipment
  • Controlled baseline
  • Medical Monitoring Device
  • Computer networks
Step5Bar-code shipping tag
72V243L7-5PF8
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Supplier Device Package
    80-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V243
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    36K 2K x 18 4K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz