  • 72V243L7-5PF
72V243L7-5PF
advertisement
Manufacturer No:
72V243L7-5PF
HK JDW NO:
668-72V243L7-5PF
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V243L7-5PF
Description:
72V243 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 18 4K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V243L7-5PF Overview
You will find FIFO memory chip in the 80-LQFP package.Tray case is used for packaging.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 36K 2K x 18 4K x 9 , which can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Operating voltage is 3.15V~3.45V .The 72V series includes this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 35mA is available.I believe it belongs to the 72V243 family of numbers.
72V243L7-5PF Features
36K 2K x 18 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V243
72V243L7-5PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V243L7-5PF FIFOs Memory applications.
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Code converters
  • Desktop Computers
  • Multi-stage synchronizer
  • Emulators
  • High-speed disk
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Test site
  • Temporary storage elements
Step5Bar-code shipping tag
72V243L7-5PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V243
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    36K 2K x 18 4K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz