  • 72V241L20J
72V241L20J
advertisement
Manufacturer No:
72V241L20J
HK JDW NO:
668-72V241L20J
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V241L20J
Description:
72V241 FIFO memory IC72V Series 36K 4K x 912ns
Purchasing and Inquiry
72V241L20J Overview
You can find FIFO memory chip in package 32-LCC (J-Lead) .It comes in a Tube package.Apps and data can be stored in the 36K 4K x 9 memory of the FIFO chip.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.It belongs to the 72V series of memory logics.It has a maximum operating supply current of 20mA .Memory IC belongs to the 72V241 family.
72V241L20J Features
36K 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V241
72V241L20J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V241L20J FIFOs Memory applications.
  • Magnetic memories
  • Computer Systems
  • Data communications
  • Desktop Computers
  • IP Camera Buffer
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Video time base correction
  • Transistors
  • Video Processing
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
72V241L20J
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V241
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    36K 4K x 9
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz