  • 72V235L20TF8
72V235L20TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V235L20TF8
HK JDW NO:
668-72V235L20TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V235L20TF8
Description:
72V235 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 1812ns
Purchasing and Inquiry
72V235L20TF8 Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.In this case, it is packaged in case number Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 36K 2K x 18 .It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.30mA is memory IC's maximum operating supply current.In terms of its family, it is part of the 72V235 family.
72V235L20TF8 Features
36K 2K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V235
72V235L20TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V235L20TF8 FIFOs Memory applications.
  • Controlled baseline
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Notebook
  • GPS Offender Tracking
  • Disk Controllers
  • Consumer
  • Cameras
  • Extended product-change notification
  • Smart Meter
Step5Bar-code shipping tag
72V235L20TF8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V235
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    36K 2K x 18
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz