  • 72V231L15PFGI
72V231L15PFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V231L15PFGI
HK JDW NO:
668-72V231L15PFGI
Package:
32-LQFP
Datasheet:
72V231L15PFGI
Description:
72V231 FIFO memory IC72V Series 18K 2K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V231L15PFGI Overview
This package is included in 32-LQFP .There is a case Tray in which it is packaged.There is a 18K 2K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is advisable to regulate the temperature to -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.A component in the 72V series, this is an memory logic.It has a maximum operating supply current of 20mA .I believe it belongs to the 72V231 family of numbers.
72V231L15PFGI Features
18K 2K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V231
72V231L15PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V231L15PFGI FIFOs Memory applications.
  • Wireless
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • TVs
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Network switching/routing
  • Portable Information Devices
  • Industrial Systems
  • Multi-stage synchronizer
  • Analog-to-digital converters
  • Cameras
Step5Bar-code shipping tag
72V231L15PFGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Supplier Device Package
    32-TQFP (7x7)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V231
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    18K 2K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz