  • 72V225L10TF8
72V225L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V225L10TF8
HK JDW NO:
668-72V225L10TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V225L10TF8
Description:
72V225 FIFO memory IC72V Series 18K 1K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V225L10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .A memory of 18K 1K x 18 is available for storing applications and data on this FIFO chip.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.This memory logic is part of the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 30mA .This object belongs to the family 72V225 .
72V225L10TF8 Features
18K 1K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V225
72V225L10TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V225L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Game Consoles
  • Desktop Computers
  • Disk Controllers
  • Rate buffers
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • PC peripheral
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • IP Radio
  • Game Controller
Step5Bar-code shipping tag
72V225L10TF8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V225
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz