  • 72V211L15J8
72V211L15J8
advertisement
Manufacturer No:
72V211L15J8
HK JDW NO:
668-72V211L15J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V211L15J8
Description:
72V211 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V211L15J8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 32-LCC (J-Lead) .There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 4.5K 512 x 9 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.This memory logic is part of the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 20mA is available.I believe it belongs to the 72V211 family of numbers.
72V211L15J8 Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V211
72V211L15J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V211L15J8 FIFOs Memory applications.
  • Buses
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Fabrication Site
  • Networking
  • High-speed disk
  • Look-up Tables
  • Consumer Systems
  • Extended product life cycle
  • Network switching/routing
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V211L15J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V211
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz