  • 72V211L15J
72V211L15J
advertisement
Manufacturer No:
72V211L15J
HK JDW NO:
668-72V211L15J
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V211L15J
Description:
72V211 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V211L15J Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tube cases.Apps and data can be stored in the 4.5K 512 x 9 memory of the FIFO chip.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The 72V series comprises this memory logic.There is a maximum operating current of 20mA in memory IC's supply.This object belongs to the family 72V211 .
72V211L15J Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V211
72V211L15J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V211L15J FIFOs Memory applications.
  • Digital buffering
  • Test Equipment
  • A/D output buffers
  • Routers
  • Networking
  • HDD
  • Cardiac Monitoring Device
  • Industrial Systems
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
72V211L15J
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V211
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz