  • 72V2113L7-5PFI
72V2113L7-5PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V2113L7-5PFI
HK JDW NO:
668-72V2113L7-5PFI
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V2113L7-5PFI
Description:
FIFO memory IC72V Series 4.5M 256K x 18 512K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V2113L7-5PFI Overview
80-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.It comes in a Tray package.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 4.5M 256K x 18 512K x 9 memory.Reliable operation requires a temperature of -40°C~85°C .Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.This memory logic is part of the 72V series.Memory IC's maximum operating supply current is 35mA .
72V2113L7-5PFI Features
4.5M 256K x 18 512K x 9 memory size
72V series
72V2113L7-5PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2113L7-5PFI FIFOs Memory applications.
  • Portable Information Devices
  • Game Controller
  • Networking
  • Extended product life cycle
  • Telecommunication
  • Event Recorder
  • Measurement Equipment
  • Communications Systems
  • Rate buffers
  • Test site
Step5Bar-code shipping tag
72V2113L7-5PFI
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    4.5M 256K x 18 512K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz