  • 72V2113L7-5PF8
72V2113L7-5PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V2113L7-5PF8
HK JDW NO:
668-72V2113L7-5PF8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V2113L7-5PF8
Description:
72V2113 FIFO memory IC72V Series 4.5M 256K x 18 512K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V2113L7-5PF8 Overview
FIFO memory chip is included in the 80-LQFP package.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.A memory of 4.5M 256K x 18 512K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.It is a component from the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 35mA .The 72V2113 family contains this item.
72V2113L7-5PF8 Features
4.5M 256K x 18 512K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V2113
72V2113L7-5PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2113L7-5PF8 FIFOs Memory applications.
  • Industrial Systems
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Laser Receiver System
  • One assembly
  • Computer networks
  • Extended product life cycle
  • Test Equipment
  • A/D output buffers
  • Optical memories
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
72V2113L7-5PF8
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V2113
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    4.5M 256K x 18 512K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz