  • 72V205L20TF
72V205L20TF
advertisement
Manufacturer No:
72V205L20TF
HK JDW NO:
668-72V205L20TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V205L20TF
Description:
72V205 FIFO memory IC72V Series 4.5K 256 x 1812ns
Purchasing and Inquiry
72V205L20TF Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tray .The FIFO chips have a memory of 4.5K 256 x 18 that can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .It is a component from the 72V series.30mA is the FIFO's maximum operating supply current.Memory IC belongs to the family of 72V205 .
72V205L20TF Features
4.5K 256 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V205
72V205L20TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V205L20TF FIFOs Memory applications.
  • Video time base correction
  • Network switching/routing
  • Disk Controllers
  • Firmware loaders
  • Microprogramming
  • Portable Information Devices
  • Consumer Systems
  • Optical memories
  • Alarm System
  • Multi-stage synchronizer
Step5Bar-code shipping tag
72V205L20TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V205
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    4.5K 256 x 18
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz