  • 72V201L20J8
72V201L20J8
advertisement
Manufacturer No:
72V201L20J8
HK JDW NO:
668-72V201L20J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V201L20J8
Description:
72V201 FIFO memory IC72V Series 2.25K 256 x 912ns
Purchasing and Inquiry
72V201L20J8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.It comes in a Tape & Reel (TR) package.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 2.25K 256 x 9 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.It is a member of the 72V series .In this case, the FIFO's maximum supply current is 20mA .FIFO's FIFO's maximumThe 72V201 family of objects contains it.
72V201L20J8 Features
2.25K 256 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V201
72V201L20J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V201L20J8 FIFOs Memory applications.
  • Alarm System
  • Test site
  • Cardiac Monitoring Device
  • Magnetic memories
  • Network bridges
  • GPS Offender Tracking
  • Network switching/routing
  • Rate buffers
  • Controlled baseline
  • High-speed graphics pixel buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V201L20J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V201
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    2.25K 256 x 9
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz