  • 72V201L15PFGI8
72V201L15PFGI8
advertisement
Manufacturer No:
72V201L15PFGI8
HK JDW NO:
668-72V201L15PFGI8
Package:
32-LQFP
Datasheet:
72V201L15PFGI8
Description:
72V201 FIFO memory IC72V Series 2.25K 256 x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V201L15PFGI8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 32-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 2.25K 256 x 9 in their memory.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .This memory logic is part of the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 20mA is available.In terms of its family, it is part of the 72V201 family.
72V201L15PFGI8 Features
2.25K 256 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V201
72V201L15PFGI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V201L15PFGI8 FIFOs Memory applications.
  • Microprogramming
  • Multimedia
  • Controlled baseline
  • Magnetic memories
  • Battery Charger
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • High-speed disk
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Character generators
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
72V201L15PFGI8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V201
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    2.25K 256 x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz