  • 72V05L35J
72V05L35J
advertisement
Manufacturer No:
72V05L35J
HK JDW NO:
668-72V05L35J
Datasheet:
72V05L35J
Description:
72V05 FIFO memory IC72V Series 72K 8K x 935ns
Purchasing and Inquiry
72V05L35J Overview
32-LCC (J-Lead) is the package in which FIFO memory chip is contained.Tube case is used for packaging.There is a 72K 8K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The 72V series contains this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 75mA is available.Memory IC is a member of the 72V05 family.
72V05L35J Features
72K 8K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V05
72V05L35J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V05L35J FIFOs Memory applications.
  • Temporary storage elements
  • Computer networks
  • Computers
  • Signal processing
  • Wireless
  • A/D output buffers
  • Networking
  • One assembly
  • Event Recorder
  • Game Controller
Step5Bar-code shipping tag
72V05L35J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V05L35J.
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V05
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    72K 8K x 9
  • Access Time
    35ns
  • Data Rate
    22.2MHz