  • 72V03L15JG
72V03L15JG
advertisement
Manufacturer No:
72V03L15JG
HK JDW NO:
668-72V03L15JG
Datasheet:
72V03L15JG
Description:
72V03 FIFO memory IC72V Series 18K 2K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V03L15JG Overview
FIFO memory chip is contained in the 32-LCC (J-Lead) package.There's a Tube on the package.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 18K 2K x 9 memory.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .A component in the 72V series, this is an memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 60mA .Memory IC belongs to the 72V03 family.
72V03L15JG Features
18K 2K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V03
72V03L15JG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V03L15JG FIFOs Memory applications.
  • Alarm System
  • IP Radio
  • Video Processing
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Consumer
  • Portable Information Devices
  • Portable Information Devices
  • HDD
  • GPS Offender Tracking
  • Buses
Step5Bar-code shipping tag
72V03L15JG
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V03
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    18K 2K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz