  • 72V02L15J8
72V02L15J8
advertisement
Manufacturer No:
72V02L15J8
HK JDW NO:
668-72V02L15J8
Datasheet:
72V02L15J8
Description:
72V02 FIFO memory IC72V Series 9K 1K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V02L15J8 Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 9K 1K x 9 in their memory.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .A component in the 72V series, this is an memory logic.60mA is the FIFO's maximum operating supply current.Memory IC belongs to the family of 72V02 .
72V02L15J8 Features
9K 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V02
72V02L15J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V02L15J8 FIFOs Memory applications.
  • Switches
  • Product traceability
  • Address mapping
  • Event Recorder
  • Cardiac Monitoring Device
  • Smart Meter
  • Video
  • Magnetic memories
  • Disk Controllers
  • Medical Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72V02L15J8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V02
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    9K 1K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz