  • 72V01L35J
72V01L35J
advertisement
Manufacturer No:
72V01L35J
HK JDW NO:
668-72V01L35J
Datasheet:
72V01L35J
Description:
72V01 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 935ns
Purchasing and Inquiry
72V01L35J Overview
You will find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.In this case, it is packaged in case number Tube .There is a 4.5K 512 x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .It is a component from the 72V series.In this case, the FIFO's maximum supply current is 60mA .FIFO's FIFO's maximumIn terms of its family, it is part of the 72V01 family.
72V01L35J Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V01
72V01L35J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V01L35J FIFOs Memory applications.
  • Wireless
  • Extended product life cycle
  • Queues for communication systems
  • Data-acquisition systems
  • Multimedia
  • IP Radio
  • Disk Controllers
  • Networking
  • Extended product-change notification
  • Measurement Equipment
Step5Bar-code shipping tag
72V01L35J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V01L35J.
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V01
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    35ns
  • Data Rate
    22.2MHz