  • 72T72105L5BB
72T72105L5BB
advertisement
Manufacturer No:
72T72105L5BB
HK JDW NO:
668-72T72105L5BB
Package:
324-BGA
Datasheet:
72T72105L5BB
Description:
72T72105 FIFO memory IC72T Series 4.5M 64K x 7210ns, 3.6ns
Purchasing and Inquiry
72T72105L5BB Overview
You will find FIFO memory chip in the 324-BGA package.In the shape of a Tray , it's packaged.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 4.5M 64K x 72 in their memory.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A 2.375V~2.625V supply voltage is required to power it.The 72T series is represented by this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 130mA .The 72T72105 family of objects contains it.
72T72105L5BB Features
4.5M 64K x 72 memory size
72T series
Best part number of 72T72105
72T72105L5BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72T72105L5BB FIFOs Memory applications.
  • Computers
  • Queues for communication systems
  • Data
  • Data communications
  • Video time base correction
  • Magnetic memories
  • IP Camera Buffer
  • PC peripheral
  • A/D output buffers
  • Signal processing
Step5Bar-code shipping tag
72T72105L5BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    324-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72T
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Base Part Number
    72T72105
  • Function
    Asynchronous, Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    130mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 72
  • Access Time
    10ns, 3.6ns
  • Data Rate
    83MHz, 200MHz